Besinlerin bozulmadan uzun süre saklanmalarını ve tazeliklerini korumaları için en çok kullanılan yöntem onları dondurmaktır. Besinlerin dondurulması için çoğunlukla buzdolaplarındaki özel bölmeler kullanılırken, bu bölümlerin hacimleri genellikle yeterli olmaz. Bu seneple daha geniş saklama alanı sunan derin dondurucular aranmaktadır. Derin dondurucuların haznesi buzdolaplarına karşın daha büyük olması sebebi ile istenilen miktarda gıda uzun süre saklanmaktadır.

Meyve, sebze, et, balık vb. yiyecekleri uzun süre saklayarak mevsimi dışında da tüketilmesini sağlayan derin dondurucular, kolay kullanım sağlamaktadır. Gelişen teknoloji ile sürekli değişime uğrayan derin dondurucular, kullanımda rahatlık ve pratiklik sunmak için en ince ayrıntısına kadar düşünülerek tasarlanmış beyaz eşyalardır.

Derin dondurucular çekmeceli, kapaklı ve bölmeli gibi birçok tasarıma sahip olmasının yanı sıra dijital ekranlı, A+ enerji kalitesine sahip, sessiz, çevreye duyarlı ve elektrik kesintisinde 14-26 saat taze tutabilen gibi birçok farklı özelliğe sahiptir. Derin dondurucular bütün bu özellikleri ile pratik kullanım sağlamasının yanı sıra teknolojik ve modern görüntüsü ile bulunduğu ortamın dekoruna uyum sağlamaktadır.